29 март 2024
Търсене:

 
проект: Земите на Орфей
   
     
Триградското ждрело
Триградското ждрело е рай за наблюдение на птици
Триградското ждрело е рай за наблюдение на птици

Триградското ждрело се намира в крайната южна част на България, в близост до границата й с Гърция, в Западните Родопи. Самото ждрело е тясно и дълбоко, със стръмни скали, които на места са с височина до 200 м. Склоновете са покрити с иглолистна растителност, а през него текат бързи потоци.

Областта е изключително важна за някои хищници и за някои видове, обитаващи скални местности, като скалния орел и орелa змияр, малкия ястреб, големия ястреб, белошипата ветрушка, соколa орко и соколa скитник. Черният кълвач също се среща често сред клоните на иглолистните дървета, а земеродното рибарче, сивата стърчиопашка и водният кос - в близост до потоците.

В скалистите райони се срещат планински кеклик, домашна червеноопашка, сивоглава овесарка, както и един от специалитетите на ждрелото - особено рядката скалолазка, жадно изследвана от орнитолозите в България.

Триградското ждрело представлява голям интерес за любителите на скално катерене е Триградското ждрело, със своята най-високата и пленителна част от 250 м., което е лишено от река, защото жадният отвор на Дяволското гърло поема всичката вода на Триградска река.

     
 
   
     
Последна актуализация на 20.02.2008