23 април 2024
Търсене:

 
проект: Земите на Орфей
   
     
Препитанието на родопчани и запазването на ланшафта

РАЗГОВОР ЗА ПРЕПИТАНИЕТО НА ХОРАТА И ЗАПАЗВАНЕ НА ЛАНДШАФТА В ОБЛАСТТА НА БОРИНО:
КАК ДА НАПРАВИМ ТАКА, ЧЕ ВЗАИМНО ДА СЕ ДОПЪЛВАТ?

Условията в Родопите са благоприятни за добив на природни продукти. Качествата на почвата и климатичните условия в Източните Родопи, например, са особено добри за отглеждане на трюфели. Голям е потенциала за отглеждане на култивирана печурка, особено в Западните Родопи през горещите летни месеци, когато този вид не може да се отглежда в по-ниските части на страната. През този период търсенето е голямо и изкупните цени са по-високи. Някои от най-подходящите видове за отглеждане в Родопите са кладница, кучуреста пънчушка, зимна припънка, трюфели, и популярната в Европа и Северна Америка гъба шийтаке.

Отглеждането на бобови фуражни култури, като обикновен фий, червена детелина и звездан може да се превърне във важен сектор на селскостопанското производство, тъй като тези култури, освен че са питателен фураж за животните, са полезни и при включване в сеитбообръщението на картофите, обогатяването и структурирането на почвата. Освен това смесените земеделски и животновъдни стопанства ще спечелят при собствено производство на необходимите фуражи.

Родопите предоставят отлични възможности за опазване на местните аборигенни породи, които по-рано са преобладавали из региона. Местните хора имат желание да съхранят семейните традиции и да се заемат с отглеждането на тези животни, които не само са се пригодили - поради вековната селекция от страна на селските стопани - към района на Родопите, но от своя страна могат да се превърнат в своеобразна туристическа атракция. Местните аборигенни животни и даваните от тях мляко, кожи и месо имат потенциал за осигуряване на растеж както на отделното домашно стопанство, така и на региона като цяло.

Развитието на пчеларството и в частност на органичното пчеларство е друг важен елемент на органичното земеделие, което в родопския регион има голям потенциал. Особено ако това производство бъде насочено към отглеждането на чистата ендемична българска пчела. В това отношение органичното пчеларство може да бъде важно за националния и международния пазар - особено ако качеството на продукцията бъде гарантирано чрез утвърдени стандарти за производство, преработка, реализация и т. н.

Събирането на билки и диви плодове, подобно на събирането на гъби - има огромен потенциал. Съществува възможност и за доста интензивен маркетинг на такива продукти, особено ако удостоверяват чрез етикета си органичния си произход. В Родопите е съсредоточена една съществена част на ресурса от тези продукти за страната. Над половината от запасите у нас на червена и черна боровинка, манатарка и много други видове идват от Родопите. Събирането на тези продукти е част от традиционния поминък на местното население. По своя характер беритбата на лечебни растения и гъби позволява включване в работата на деца и по-възрастни хора на основата на семейна организация на труда.

     
 
   
     
Последна актуализация на 20.02.2008