23 април 2024
Търсене:

 
проект: Земите на Орфей
   
     
Маркетинг и популяризиране

При популяризиране и рекламиране на екскурзиите и обиколките в Родопите и по-специално на специализираните такива в ловните и горските стопанства, ударението трябва да се поставя върху екзотичната, добре съхранена и прекрасна природа, върху българската и местната родопска кухня и вина, върху автентичната култура и бит на жителите в Родопите, включително върху местните занаяти, фолклор и пр., на които туристите могат да се насладят и да изследват.

При възможност, трябва да бъдат организирани екскурзии за журналисти и туроператори, които се интересуват от алтернативен туризъм. Подобни инициативи допринасят, в голяма степен, за популяризирането на туристическите продукти в региона и на дестинацията като цяло.

Трябва да бъдат монтирани крайпътни информационни табла с ясен текст.

Трябва да се поддържа тясно сътрудничество със съществуващите местни и регионални Туристически информационни центрове и да се подпомогне изграждането на нови такива структури в населените места.

Развитие на сътрудничеството с туристически комплекси, хотели, ресторанти и културни институции, в сферата на взаимното рекламиране.

зползване на пълния капацитет на интернет – изграждане на собствени уеб страници, линкове към сайтове на организации и институции (NFB, BHFU, неправителствени организации), интернет портали, регистрация в специализирани туристически сайтове, и др.

Участие в регионални, национални и международни панаири – пряко или чрез предоставяне на информационни материали на Националната агенция по туризъм.

Като се има предвид факта, че защитените територии привличат най-голям брой еко-туристи и природолюбители, отварянето за посещения на два национални парка може да направи региона по-атрактивен за еко-туристическия пазар и сам по себе си да рекламира Родопите като дестинация.

Печатните материали не е необходимо да бъдат прекалено “лъскави” – цветни листовки или малки брошури са достатъчни, което не е и много скъпо.

Потенциала на региона на Борино, за развитие на еко туризъм трябва да бъде използван много внимателно и разумно. Съхранението на популациите на редките видове трябва да бъде приоритет. При никакви условия не трябва да се разрешава на туристите да доближават гнездата на редките видове птици или туристическите пътеки и места за наблюдение да бъдат препълнени от хора. Това се отнася също и за местата за фотографиране, местообитанията на лещарката и др.

Трябва да има схеми за управление на туристическия поток и норми, които да се прилагат при всеки конкретен случай. За тази цел се препоръчва да се използват методите и опитът, натрупан при изработването и прилагането на планове за управление на защитените територии с различен статут в България.

     
 
   
     
Последна актуализация на 20.02.2008